

























Series
HP Essentials
Recommended Usage
Home
Appearance
Product color
Warm gold cover, natural silver base and keyboard frame
Moonlight blue cover, natural silver base and keyboard frame
Natural silver
Product design
Matte paint cover and keyboard frame finish, textured base
Form factor
Standard laptop
Operating system
Windows 11 Home
Processors
Processor Generation
Intel® Core™ Ultra 7 processor
Processors
Intel® Core™ Ultra 7 255U (up to 5.2 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads)
Neural Processing Unit
Intel® AI Boost (12 NPU TOPS)
Processor Frequency Technology
Intel® Turbo Boost Technology
Chipset
Intel® integrated SoC
Memory
16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB)
Transfer rates up to 5600 MT/s.
Memory layout
1 x 16 GB
Storage
Hard drive description
512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
Cloud service
100 GB Dropbox storage for 3 months
Display And Graphics
Display
39.6 cm (15.6") diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB
Screen size
15.6-inch
Aspect ratio
16:9
Graphics
Intel® Graphics
Aspect ratio
16:9
Display resolution
FHD
Touchscreen
No
Bezel
Micro-edge
Flicker-free
Yes
Screen to body ratio
85%
Audio features
Dual speakers
Pointing device
HP Imagepad;Precision Touchpad support
Keyboard
Full-size, backlit, soft gray keyboard with numeric keypad
Wireless
Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth® 5.4 wireless card
Modern Standby (Connected)
Video connectors
1 HDMI 1.4b
Ports
2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 1.4b, HP Sleep and Charge)
HDMI out – version
1.4b
HDMI –out
1
USB Type-A
2
Webcam
HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
Power supply type
45 W AC power adapter
Battery type
3-cell, 41 Wh Li-ion polymer
Battery life
Up to 7 hours
Battery life video playback
Up to 9 hours and 45 minutes
Battery recharge time
Supports battery fast charge: approximately 50% in 45 minutes
Battery life
Up to 7 hours
Battery life video playback
Up to 9 hours and 45 minutes
ENERGY STAR® certified
Security management
Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support
Dimensions without stand (W x D x H)
35.98 x 23.6 x 1.86 cm
Weight
1.65 kg
Warranty
2 Years Onsite Warranty
Environmental
Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s);Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic
Included
HP 15.6 in Value Backpack worth RM89, Microsoft Office Home 2024 + 1 Year Office 365 Basic worth RM709
| Brand | HP |
|---|---|
| Category | PC & Laptop > AI PC |
| Product Condition | New |
| Laptop Type | Traditional Laptop |
| Operating System (L) | Windows 11 Home |
| Processor | Intel |
| AI Powered | Yes |
| Microsoft Office Pre-Install | Yes |
| Intel Core | Ultra 7 |
| Graphics Card Series | Intel Integrated Graphic |
| Screen Size (Inches) | 15.6 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Memory (RAM) | 16GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Period | 2 Years |
| Weight | 2.00 kg |
| Dimension | 36.00 cm x 24.00 cm x 2.00 cm |