Acer Swift GO 14 SFG14-73-726N/7331 AI PC Laptop | Intel EVO Core Ultra 7-155H
RM4,699.00
Or RM1,566.33x 3 with
RM0.00
Enjoy up to RM46.99 cashback with 4,699
  • Intel EVO Core Ultra 7-155H Processor
  • 16GB RAM
  • 1TB SSD
  • Build in AI Key
  • Intel Arc Graphics
  • 14''WQXGA+ OLED
  • MS Office H&S 2021
  • Win11
  • 2Y Warranty
Eligible Voucher
RM50 OFF
RM20 OFF
RM8 OFF
Eligible Voucher
Colour
Operating System
Operating System : Windows 11 Home
Processor & Chipset
Processor Type : Core™ Ultra 7
Processor Model    : 155H
Processor Speed    : 1.40 GHz
Processor Speed (turbo) : 4.80 GHz
Memory
Standard Memory : 16 GB
Memory Technology : LPDDR5X
Memory Card Reader : Yes
Memory Card Supported : microSD
Storage
Total Solid State Drive Capacity : 1 TB
Display & Graphics
Screen Size : 35.6 cm (14")
Display Screen Type : 14.0" display with OLED (Organic Light-Emitting Diode) technology
Screen Mode : WQXGA+
Touchscreen    : No
Screen Resolution : 2880 x 1800
Graphics Controller Manufacturer : Intel®
Graphics Controller Model    : ARC™ Graphics
Audio
Speakers : Yes
Number of Speakers : 2
Network & Communication
Wireless LAN : Yes
Wireless LAN Manufacturer : Intel®
Wireless LAN Model : Intel® Wi-Fi 7 Wireless LAN
Wireless LAN Standard : 802.11 a/b/g/n/ac/ax/be
Bluetooth : Yes
Bluetooth Standard : Supports Bluetooth® 5.3 or above, Supports Bluetooth LE Audio (LC3)
Built-in Devices
Microphone : Yes
Fingerprint Reader : Yes
Interfaces/Ports
HDMI : Yes
USB : Yes
Total Number of USB Ports : 4
Network (RJ-45) : No
Audio Line Out : Yes
Input Devices
Pointing Device Type : TouchPad
Keyboard Included : Yes
Keyboard Backlight : Yes
Battery Information
Number of Cells : 3-cell
Battery Chemistry : Lithium Ion (Li-Ion)
Battery Capacity : 65 Wh
Maximum Battery Run Time : Up to 8 Hour
Physical Characteristics
Height : 14.90 mm
Width : 312.9 mm
Depth : 217.9 mm