

























SYSTEM
Windows 11 Home (MSI recommends Windows 11 Pro for business.)
MICROSOFT OFFICE
Microsoft 365 Basic + Office Home 2024 included
SERIES
Thin 15 B13U
PROCESSOR
Intel® Core™ i5-13420H processor/Intel® Core™ i7-13620H processor
DISPLAY
15.6" FHD(1920x1080), 144Hz Refresh Rate, IPS-Level
GRAPHICS
NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Laptop GPU
MEMORY
16GB1 DDR4-3200
DDR4-3200, 2 Slots, Max 64GB
STORAGE
512GB1 NVMe SSD PCIe Gen4
1x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4)
1x 2.5" SATA HDD
WEBCAM
HD type (30fps@720p)
KEYBOARD
Single Backlit Keyboard (Blue)
COMMUNICATION
Intel® Wi-Fi 6E AX211
Bluetooth v5.3
AUDIO 2x 2W Audio Speaker
DTS Audio Processing, Hi-Res Audio Ready
AUDIO JACK 1x Mic-in/Headphone-out Combo Jack
I/O PORTS
3x Type-A USB3.2 Gen1
1x Type-C (USB3.2 Gen2 / DisplayPort™)
VIDEO PORT
1x HDMI™ (4K @ 30Hz)
SECURITY
Firmware Trusted Platform Module(fTPM) 2.
Kensington Lock
BATTERY
3-Cell
52.4 Whrs
AC ADAPTER
120W Adaptor
WEIGHT
1.86kg
DIMENSION (WXDXH)
359 x 254 x 21.7 mm
ACCESSORY
MSI Essential Backpack
COLOR
Cosmos Gray
WARRANTY
2 years limited warranty
| Brand | MSI |
|---|---|
| Category | PC & Laptop > Laptop |
| Product Condition | New |
| Gaming Focused | Yes |
| Laptop Type | Gaming Laptop |
| Operating System (L) | Windows 11 Home |
| Processor | Intel |
| Microsoft Office Pre-Install | Yes |
| Intel Core | i5, i7 |
| Graphics Card Series | GeForce RTX 30 |
| Screen Size (Inches) | 15.6 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Memory (RAM) | 16GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Period | 2 Years |
| Weight | 2.00 kg |
| Dimension | 36.00 cm x 26.00 cm x 2.00 cm |