

























PERFORMANCE
Processor
AMD Ryzen™ 7 250 (8C / 16T, 3.3 / 5.1GHz, 8MB L2 / 16MB L3)
AI PC Category
AI-Powered Gaming PC
NPU
Integrated AMD Ryzen™ AI, up to 16 TOPS
Graphics
NVIDIA GeForce RTX™ 5060 8GB GDDR7, Boost Clock 2497MHz, TGP 115W, 572 AI TOPS
Chipset
AMD SoC Platform
Memory
1x 16GB SODIMM DDR5-5600
Memory Slots
Two DDR5 SODIMM slots, dual-channel capable
Max Memory
Up to 32GB DDR5-5600 offering
Storage
512GB SSD M.2 2242 PCIe® 4.0x4 NVMe®
Storage Slot
Two M.2 2280 PCIe® 4.0 x4 slots
Max Storage Support
Up to two drives, 2x M.2 SSD
M.2 2242 SSD up to 2TB each
Optical
None
Card Reader
No Card Reader
Audio Chip
High Definition (HD) Audio, Realtek® ALC3287 codec
Speakers
Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio
Microphone
2x, Array
Camera
5.0MP with E-shutter
Battery
80Wh
Power Adapter
245W Slim Tip (3-pin)
Special Features
AI Chip: LA1
DESIGN
Display
15.3" WQXGA (2560x1600) OLED 1000nits (peak) / 500nits (typical) Glossy, 100% DCI-P3, 165Hz, G-SYNC®, DisplayHDR™ True Black 1000
Touchscreen
None
Screen-to-Body Ratio
92% AAR (active area ratio)
Color Calibration
X-Rite® Factory Color Calibration
Pen
Pen Not Supported
Keyboard
1-Zone RGB Backlit, English
Touchpad
Buttonless Mylar® surface multi-touch touchpad, supports Precision TouchPad (PTP), 75 x 120 mm (2.95 x 4.72 inches)
Dimensions (WxDxH)
344 x 244.5 x 18.95-19.95 mm (13.54 x 9.63 x 0.75-0.79 inches)
Weight
Starting at 1.87 kg (4.12 lbs)
Case Color
Eclipse Black
Case Material
Aluminium (Top), PC-ABS (Bottom)
Surface Treatment
Anodizing Sandblasting (Top), Painting (Bottom)
SOFTWARE
Operating System
Windows® 11 Home Single Language, Simplified Chinese / English
Bundled Software
Office Trial + Lenovo® AI Now
CONNECTIVITY
WLAN + Bluetooth
Wi-Fi® 7, 802.11be 2x2 + BT5.4
WWAN
WWAN Not Supported
Ethernet
100/1000M (RJ-45)
Standard Ports
2x USB-A (USB 5Gbps)
1x USB-A (USB 5Gbps), Always On
2x USB-C® (USB4® 40Gbps), with USB PD 65-100W and DisplayPort™ 1.4
1x HDMI® 2.1, up to 8K/60Hz
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm)
1x Ethernet (RJ-45)
1x Slim tip Power connector
Docking
Various docking solutions supported via USB-C®.
For more compatible docking solutions, please visit Docking for Legion 5 15AHP11
SECURITY & PRIVACY
Security Chip
Firmware TPM 2.0 Enabled
Fingerprint Reader
No Fingerprint Reader
Other Security
E-shutter
SERVICE
Base Warranty
1-year, Courier or Carry-in
Included Upgrade
2Y Legion Ultimate Support -IPMAIN (ESS)
ACCESSORIES
Bundled Accessories
None
CERTIFICATIONS
Green Certifications
ENERGY STAR® 9.0
EPEAT™ Gold Registered
ErP Lot 6/26
RoHS compliant
Other Certifications
Pantone® SkinTone™ Validated
Pantone® Validated
TÜV Rheinland® Flicker Free
TÜV Rheinland® High Gaming Performance
TÜV Rheinland® Low Blue Light (Hardware Solution)
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Category | PC & Laptop > Laptop |
| Product Condition | New |
| Gaming Focused | Yes |
| Laptop Type | Traditional Laptop |
| Operating System (L) | Windows 11 Home |
| Processor | AMD |
| AI Powered | Yes |
| AMD Core | Ryzen 7 |
| Graphics Card Series | GeForce RTX 50 |
| Screen Size (Inches) | 15.3 |
| Resolution | 2560x1600 |
| Memory (RAM) | 16GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Period | 2 Years |
| Weight | 2.00 kg |
| Dimension | 35.00 cm x 25.00 cm x 2.00 cm |