





















Appearance
Product color
Ceramic White
Glacier silver
Product design
High bake paint finish
Form factor
Standard laptop
SUPPORTED OPERATING SYSTEMS
Operating system
Windows 11 Home
Processors
Processor Generation
AMD Ryzen™ AI 5 processor
Processors
AMD Ryzen™ AI 5 340 (up to 4.8 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads)
Neural Processing Unit
AMD Ryzen™ AI (50 NPU TOPS)
Chipset
AMD integrated SoC
Memory
Memory
16 GB LPDDR5x-7500 MT/s (onboard)
Memory Note
Transfer rates up to 7500 MT/s.
Memory layout
onboard
Storage
Hard drive description
512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD
Cloud service
25 GB Dropbox storage for 12 months
Display And Graphics
Display
33.8 cm (13.3") diagonal, 2K (1920 x 1200), IPS, micro-edge, anti-glare, 400 nits, 100% sRGB
Screen size
13.3-inch
Aspect ratio
16:10
Graphics
AMD Radeon™ 840M Graphics
Aspect ratio
16:10
Display resolution
2K
Touchscreen
No
Bezel
Micro-edge
Flicker-free
Yes
Screen to body ratio
90.16%
MULTIMEDIA AND INPUT DEVICES
Audio features
DTS:X® Ultra; Dual speakers; HP Audio Boost; Poly Studio
Pointing device
HP Imagepad
Keyboard
Full-size, backlit, soft grey keyboard
CONNECTIVITY AND COMMUNICATIONS
Wireless
Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth® 5.4 wireless card
Ports
1 USB Type-A 10Gbps signaling rate; 1 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 HDMI-out 2.1; 1 headphone/microphone combo; 2 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort™ 2.1, HP Sleep and Charge)
External I/O ports footnote
HDMI out – version
2.1
HDMI –out
1
USB Type-A
2
CAMERA SPECIFICATIONS
Webcam
5MP IR camerawith temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
BATTERY AND POWER
Power supply type
65 W USB Type-C® power adapter
Battery type
3-cell, 43 Wh Li-ion polymer
Battery life
Up to 11 hours and 45 minutes
Battery life video playback
Up to 14 hours
Battery recharge time
Supports battery fast charge: approximately 50% in 30 minutes
Battery life
Up to 11 hours and 45 minutes
Battery recharge time
Supports battery fast charge: approximately 50% in 30 minutes
Battery life video playback
Up to 14 hours
ENERGY STAR® certified
Security Management
Security management
Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support
Dimensions And Weight
Dimensions without stand (W x D x H)
29.73 x 21.12 x 1.65 cm (front); 29.73 x 21.12 x 1.74 cm (rear)
Weight
<1 kg
Warranty And Services
Warranty
2 Years Onsite Warranty
Environmental
Recycled metal in cover, keyboard frame, base, sideband and hinge cap(s); Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s) and bezel; Keyboard keycaps made with post-consumer recycled plastic
What's included
HP 15.6 in Value Backpack worth RM89, Microsoft Office Home 2024 + 1 Year Office 365 Basic worth RM709
| Brand | HP |
|---|---|
| Category | PC & Laptop > AI PC |
| Product Condition | New |
| Laptop Type | Traditional Laptop |
| Operating System (L) | Windows 11 Home |
| Processor | AMD |
| AI Powered | Yes |
| Microsoft Office Pre-Install | Yes |
| AMD Core | Ryzen AI 5 |
| Graphics Card Series | Radeon RX |
| Screen Size (Inches) | 13.3 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Memory (RAM) | 16GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Period | 2 Years |
| Warranty Type | Onsite |
| Weight | 2.00 kg |
| Dimension | 30.00 cm x 22.00 cm x 2.00 cm |