

























Operating system
Windows 11 Home Single Language
Processor family
Intel® Core™ Ultra 5 processor
Processor
Intel® Core™ Ultra 5 225U (up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads)
Chipset
Intel® integrated SoC
Graphics
Integrated,
Intel® Graphics
Memory
16 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 16 GB)
(Transfer rates up to 5600 MT/s.)
Internal Storage
512 GB PCIe® NVMe™ M.2 SSD
Display
39.6 cm (15.6") diagonal, FHD (1920 x 1080), IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB
Touchscreen
No
Screen-to-body ratio (without speakers)
85%
Color gamut
62.5% sRGB
Brightness
300 nits
Dimensions (W x D x H)
35.98 x 23.6 x 1.86 cm
Weight
1.65 kg
Cloud service
100 GB Dropbox storage for 3 months
Battery type
3-cell, 41 Wh Li-ion polymer
Battery life
Up to 7 hours
Battery recharge time
Supports battery fast charge: approximately 50% in 45 minutes
Wireless
Realtek Wi-Fi 6 (2x2) and Bluetooth® 5.4 wireless card (Modern Standby (Connected))
Product color
Natural silver
Keyboard
Full-size, backlit, soft gray keyboard with numeric keypad
Camera
HP True Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones
Audio
Dual speakers
Pointing device
HP Imagepad; Precision Touchpad support
Ports
2 USB Type-A 5Gbps signaling rate; 1 AC smart pin; 1 HDMI 1.4b; 1 headphone/microphone combo; 1 USB Type-C® 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery 3.1, DisplayPort™ 1.4b, HP Sleep and Charge)
Power supply type
45 W AC power adapter
Security management
Mic mute key; Camera privacy shutter; Trusted Platform Module (Firmware TPM) support
Sustainability specifications
Ocean-bound plastic in speaker enclosure(s);Keyboard keycaps and scissors contain post-consumer recycled plastic
Manufacturer Warranty
1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply.
| Brand | HP |
|---|---|
| Category | PC & Laptop > AI PC |
| Product Condition | New |
| Laptop Type | Traditional Laptop |
| Operating System (L) | Windows 11 Home |
| Processor | Intel |
| AI Powered | Yes |
| Microsoft Office Pre-Install | Yes |
| Intel Core | Ultra 5 |
| Graphics Card Series | Intel Integrated Graphic |
| Screen Size (Inches) | 15.6 |
| Resolution | 1920x1080 |
| Memory (RAM) | 16GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Period | 2 Years |
| Warranty Type | On Site |
| Weight | 2.00 kg |
| Dimension | 36.00 cm x 24.00 cm x 2.00 cm |