

























Operating System
Windows 11 Home - ASUS recommends Windows 11 Pro for business
Processor
Snapdragon® X2 Elite (18-core) X2E88100 (53MB Cache, Single-core Boost Fequency 4.7GHz, Multi-core max up to 4.0GHz, 18 cores, 18 Threads, Memory Bandwith 152GB/s); Qualcomm® Hexagon™ NPU up to 80TOPS
Graphics
Qualcomm® Adreno™ GPU
Neural Processor
Qualcomm® Hexagon™ NPU up to 80TOPS
Display
14.0-inch, WUXGA (1920 x 1200) OLED 16:10 aspect ratio, LED Backlit, 0.2ms response time, Refresh Rate:60Hz, 400nits, 600nits HDR peak brightness, 100% DCI-P3 color gamut, 1,000,000:1, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 600, 1.07 billion colors, Anti-glare display, 70% less harmful blue light, TÜV Rheinland-certified, SGS Eye Care Display, Non-touch screen, (Screen-to-body ratio)90%
Memory
16GB LPDDR5X on board
Max Total system memory up to:32GB
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
I/O Ports
2x USB 4.0 Gen 3 Type-C with support for display / power delivery (data speed up to 40Gbps)
1x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps), 1x 3.5mm Combo Audio Jack
1x HDMI 2.1 TMDS
Keyboard & Touchpad
Backlit Chiclet Keyboard, 1.3mm Key-travel, Precision touchpad
Camera
FHD camera with IR function to support Windows Hello
Audio
Built-in array microphone
Built-in speaker
Smart Amp Technology
Network and Communication
Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2 + Bluetooth® 5.4 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.)
Battery
70WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion
Power Supply
TYPE-C, 100W Ultra mini AC Adapter, Output: 20V DC, 5A, 100W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal TYPE-C Cable: 240W
Weight
0.99 kg (2.18 lbs)
Dimensions (W x D x H)
31.07 x 21.39 x 1.34 ~ 1.59 cm (12.23" x 8.42" x 0.53" ~ 0.63")
Built-in Apps
GlideX
ScreenXpert
MyASUS
StoryCube
MyASUS Features
AdaptiveLock
AI Noise Canceling
Live update
TaskFirst
WiFi SmartConnect
Function key lock
Tru2Life
Splendid
Fan Profile
Battery health charging
System diagnosis
Microsoft Office
Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic (with 100GB of cloud storage)
Military Grade
US MIL-STD 810H military-grade standard
Ecolabels & Compliances
REACH
RoHS
Energy star 8.0
Security
Trusted Platform Module (Firmware TPM)
Microsoft Pluton security processor
BIOS setup user password
BIOS Booting User Password Protection, McAfee®
IR webcam with Windows Hello support
Included in the Box
Sleeve, * Included accessories vary according to country and territory. Please check with your local ASUS retailer for details.
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Category | PC & Laptop > AI PC |
| Product Condition | New |
| Laptop Type | Traditional Laptop |
| Operating System (L) | Windows 11 Home |
| Processor | Snapdragon |
| AI Powered | Yes |
| Microsoft Office Pre-Install | Yes |
| Snapdragon Core | X Elite |
| Graphics Card Series | Qualcomm Integrated Graphic |
| Screen Size (Inches) | 14 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Memory (RAM) | 16GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Period | 2 Years |
| Weight | 1.00 kg |
| Dimension | 32.00 cm x 22.00 cm x 2.00 cm |