

























Operating System
Windows 11 Home - ASUS recommends Windows 11 Home for business
Processor
Intel® Core™ 5 Processor 120U 1.4 GHz (12MB Cache, up to 5.0 GHz, 10 cores, 12 Threads)
Graphics
Intel® Graphics
Display
15.6-inch, FHD (1920 x 1080) 16:9 aspect ratio, IPS-level Panel, LED Backlit, Refresh Rate:60Hz, 250nits, 45% NTSC color gamut, Anti-glare display, TÜV Rheinland-certified, Non-touch screen, (Screen-to-body ratio)84%
Memory
8GB DDR5 on board
8GB DDR5 SO-DIMM
Max Total system memory up to:24GB
*Dual-channel memory support requires at least one SO-DIMM module.
Storage
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
Expansion Slots (includes used)
1x DDR5 SO-DIMM slot
1x M.2 2280 PCIe 4.0x4
I/O Ports
1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps)
1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (data speed up to 5Gbps)
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps)
1x HDMI 1.4
1x 3.5mm Combo Audio Jack
1x DC-in
Keyboard & Touchpad
Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, 1.4mm Key-travel, Precision touchpad
Camera
720p HD camera
With privacy shutter
Audio
SonicMaster
Built-in speaker
Built-in array microphone
Network and Communication
Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 1*1 + Bluetooth® 5.2 Wireless Card (*Bluetooth® version may change with OS version different.)
Battery
42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion
Power Supply
ø4.5, 45W AC Adapter, Output: 19V DC, 2.37A, 45W, Input: 100~240V AC 50/60Hz universal
Weight
1.70 kg (3.75 lbs)
Dimensions (W x D x H)
35.97 x 23.25 x 1.79 ~ 1.79 cm (14.16" x 9.15" x 0.70" ~ 0.70")
Built-in Apps
MyASUS
ScreenXpert
GlideX
MyASUS Features
System diagnosis
Battery health charging
Fan Profile
Splendid
Tru2Life
Function key lock
WiFi SmartConnect
TaskFirst
Live update
AI Noise Canceling
Exclusive Subscription Offers
6-Month Dropbox 500GB Subscription
1-Year ASUS Secure Auto-Backup 200GB Subscription
3-Month GoPro Premium+ Subscription
1-Month Membership of Adobe Creative Cloud All Apps, Individual.
The redemption duration from September 15, 2021 to August 31, 2026.
*Available in eligible markets only. Eligibility varies by region, device, and time. Terms and conditions apply. See promotion pages for details.
Microsoft Office
Microsoft Office Home 2024 + Microsoft 365 Basic (with 100GB of cloud storage)
Military Grade
US MIL-STD 810H military-grade standard
Ecolabels & Compliances
EPEAT Silver
RoHS
REACH
Xbox Game Pass
Xbox Game Pass for PC_3 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Game Pass for PC. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.)
Security
Trusted Platform Module (Firmware TPM)
BIOS Booting User Password Protection
McAfee®
Disclaimer
This product has only been tested for compatibility with the Windows 11 operating system, and may encounter compatibility issues if Windows 10 or older OS versions are installed.
Included in the Box
Backpack
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Category | PC & Laptop > Laptop |
| Product Condition | New |
| Laptop Type | Traditional Laptop |
| Operating System (L) | Windows 11 Home |
| Processor | Intel |
| Microsoft Office Pre-Install | Yes |
| Intel Core | i5 |
| Graphics Card Series | Intel Integrated Graphic |
| Screen Size (Inches) | 15.6 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Memory (RAM) | 16GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Period | 2 Years |
| Weight | 2.00 kg |
| Dimension | 36.00 cm x 24.00 cm x 2.00 cm |