

























M1605N-AQMB150WS (Indie Black)
M1605N-AQMB151WS (Cool Silver)
Windows 11 Home
Preloaded Microsoft Office Home 2024 (word, excel, powerpoint permanent) + Microsoft 365 Basic (1tb cloud storage yearly subscription)
AMD Ryzen™ 5 150 Processor 3.3GHz (18MB Cache, up to 4.55 GHz, 6 cores, 12 Threads)
16GB DDR5 (8GB DDR5 on board + 8GB DDR5 SO-DIMM)
512GB M.2 NVMe™ PCIe® 4.0 SSD
AMD Radeon™ Graphics
16.0-inch WUXGA (1920 x 1200) 16:10 , IPS, 60Hz, 300nits
720p HD camera With privacy shutter
Backlit Chiclet Keyboard with Num-key
1x USB 2.0 Type-A (data speed up to 480Mbps)
1x USB 3.2 Gen 1 Type-C (data speed up to 5Gbps)
1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for power delivery (data speed up to 5Gbps)
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A (data speed up to 5Gbps)
1x HDMI 1.4
1x 3.5mm Combo Audio Jack
Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 + Bluetooth® 5.4
SonicMaster, Built-in speaker, Built-in array microphone
TYPE-C, 68W AC Adapter
42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion
35.87 x 24.95 x 1.99 cm
1.88 kg
2 Year Asus International Carry-in warranty (battery and adapter 1 year) 1st Year Accidental Protect
Included asus backpack
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Category | PC & Laptop > Laptop |
| Product Condition | New |
| Laptop Type | Traditional Laptop |
| Operating System (L) | Windows 11 Home |
| Processor | AMD |
| Microsoft Office Pre-Install | Yes |
| AMD Core | Ryzen 5 |
| Graphics Card Series | AMD Integrated Graphic |
| Screen Size (Inches) | 16 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Memory (RAM) | 16GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Period | 2 Years |
| Weight | 2.00 kg |
| Dimension | 36.00 cm x 25.00 cm x 2.00 cm |