

























Copilot+ PC Yes
▶ Operating System
Operating System Windows 11 Home Single Language
Operating System Architecture 64-bit
▶ Processor & Chipset
Processor Model 358H
Processor Speed 1.90 GHz
Processor Speed (turbo) 4.80 GHz
Processor Core Hexadeca-core (16 Core™)
▶ Memory
Standard Memory 32 GB
▶ Storage
Total Solid State Drive Capacity 1 TB
Solid State Drive Interface PCI Express NVMe 4.0
▶ Display & Graphics
Display Screen Type OLED
Display Screen Technology CineCrystal (Glare)
Screen Mode WQXGA+
Touchscreen No
Screen Resolution 2880 x 1800
Graphics Memory Accessibility Shared
▶ Audio
Speakers Yes
Number of Speakers 2
▶ Network & Communication
Wireless LAN Yes
Wireless LAN Manufacturer Intel®
Wireless LAN Model Wi-Fi 7 BE211
Wireless LAN Standard IEEE 802.11be
Ethernet Technology Gigabit Ethernet
Bluetooth Yes
Bluetooth Standard Bluetooth 5.4 or above
▶ Built-in Devices
Webcam Resolution (front) 5 Megapixel
Microphone Yes
Fingerprint Reader No
▶ Interfaces/Ports
HDMI Yes
Total Number of USB Ports 4
Network (RJ-45) No
Audio Line In Yes
Audio Line Out Yes
▶ Input Devices
Pointing Device Type TouchPad
Keyboard Included Yes
Keyboard Backlight Yes
▶ Battery Information
Battery Chemistry Lithium Ion (Li-Ion)
▶ Physical Characteristics
Height 15.70 mm
Depth 245.3 mm
Weight (Approximate) 1.36 kg
▶ Miscellaneous
Package Contents
Swift Go 16 AI SFG16-I71-75TW Notebook
Lithium Ion (Li-Ion) Battery
Power Adapter
Power Cord
Security Features
MSFT Pluton Security Processor as Firmware TPM solution
BIOS user, supervisor, HDD passwords
Camera shutter
| Brand | Acer |
|---|---|
| Category | PC & Laptop > AI PC |
| Product Condition | New |
| Laptop Type | Traditional Laptop |
| Operating System (L) | Windows 11 Home |
| Processor | Intel |
| AI Powered | Yes |
| Microsoft Office Pre-Install | Yes |
| Intel Core | Ultra 7 |
| Graphics Card Series | Intel ARC |
| Screen Size (Inches) | 16 |
| Resolution | 2880 x 1800 |
| Memory (RAM) | 32GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Capacity | 1TB |
| Warranty Period | 2 Years |
| Weight | 2.00 kg |
| Dimension | 36.00 cm x 25.00 cm x 2.00 cm |