

























Operating System
Windows 11 Home Single Language
Processor
Processor Manufacturer
Intel®
Processor Type
Core™ Ultra 5
Processor Model
226V
Processor Speed
2.10 GHz
Processor Core
Octa-core (8 Core™)
Processor Threads
8
NPU Manufacturer
Intel®
NPU Name
AI Boost
NPU Performance
40 TOPS
Display & Graphics
Graphics Controller Manufacturer
Intel®
Graphics Controller Model
Arc™ Graphics 130V
Graphics Memory Accessibility
Shared
Screen Size
35.6 cm (14")
Display Screen Type
OLED
Display Screen Technology
CineCrystal (Glare)
Touchscreen
No
Screen Resolution
1920 x 1200
Standard Refresh Rate
60 Hz
Aspect Ratio
16:10
Memory
Standard Memory
16 GB
Maximum Supported System Memory
32 GB
System Memory Technology
LPDDR5X
System Memory Speed
8533 MHz
Memory Card Reader
Yes
Memory Card Supported
microSD
Storage
Total Solid State Drive Capacity
512 GB
Solid State Drive Interface
PCI Express NVMe 4.0
SSD Form Factor
M.2
Network & Communication
Wireless LAN Standard
IEEE 802.11be
Ethernet Technology
Gigabit Ethernet
Bluetooth Standard
Bluetooth 5.4 or above
Built-in Devices
Microphone
Yes
Finger Print Reader
No
Number of Speakers
2
Interfaces/Ports
HDMI
Yes
Number of HDMI Outputs
1
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports
2
Total Number of USB Ports
4
Network (RJ-45)
No
Number of USB4 Ports
2
Input Devices
Pointing Device Type
TouchPad
Keyboard
Yes
Keyboard Backlight
Yes
Keyboard Features
White Backlight
AcerSense Key
Caps Lock Indicator
Microphone Mute Indicator
Battery Information
Battery Chemistry
Lithium Ion (Li-Ion)
Maximum Battery Run Time
26 Hours
Battery Energy
65 Wh
Power Description
Maximum Power Supply Wattage
100 W
Physical Characteristics
Height
9.70 mm
Width
312.4 mm
Depth
227.4 mm
Weight (Approximate)
1.24 kg
Product Color
Blue
Miscellaneous
Package Contents
Swift Go 14 AI SFG14-75-52U9 Notebook
Lithium Ion (Li-Ion) Battery
Power Adapter
Power Cord
Security Features
Firmware Trusted Platform Module (TPM) solution
Kensington lock (Nano-type)
Camera shutter
| Brand | Acer |
|---|---|
| Category | PC & Laptop > AI PC |
| Product Condition | New |
| Laptop Type | Traditional Laptop |
| Operating System (L) | Windows 11 Home |
| Processor | Intel |
| AI Powered | Yes |
| Microsoft Office Pre-Install | Yes |
| Intel Core | Ultra 5 |
| Graphics Card Series | Intel ARC |
| Screen Size (Inches) | 14 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Memory (RAM) | 16GB |
| Storage Type | SSD |
| Storage Capacity | 512GB |
| Warranty Period | 2 Years |
| Warranty Type | Local Warranty & 1st Year ITW |
| Weight | 2.00 kg |
| Dimension | 32.00 cm x 23.00 cm x 2.00 cm |